Zajímavosti, názory lékaře

Kočka a její šanta

Nepeta cataria, šanta kočičí, máta kočičí, kočičí tráva, catnip či catmint nebo také kočičí kokain. Těmito názvy se prezentuje nevýrazná, asi půl metru vysoká rostlinka, s drobnými, lehce narůžovělými kvítky.                    Na lidi a ostatní savce působí jen minimálně, zato je velmi zajímavá pro kočky. 

Jak to funguje? 

Šanta kočičí obsahuje substanci Nepelakton (bicyklická desetiuhlíková terpenová sloučenina), která je obsažena i v konopí a kozlíku lékařském, svými účinky připomíná LSD a působí jako halucinogen.          

Pokud se kočka s touto rostlinkou setká ve volné přírodě, válí se v jejich trsech, čímž se z rostliny uvolňuje stále více Nepelaktonu, který kočka vdechuje tlamičkou, s ohrnutými pysky (tzv. kočičí úsměv) a účinky logicky zesilují.      

Dokud se kočka s rostlinou pouze mazlí, očichává a olizuje její listy, dochází k projevům vzrušení až euforie, slinění, nadměrné hravosti, hyperaktivitě, kočka je v povznesené náladě, chová se jako v transu, může dojít i k projevům podráždění až agrese. Tento efekt trvá maximálně deset minut. Po té kočka listy sní, schoulí se do klubíčka, nastává útlum a šanta kočičí začíná působit jako sedativum.        

Ovšem ne na všechny kočky šanta kočičí působí. Asi u padesáti procent koček funguje jako droga, přičemž ale projevy u všech koček nejsou stejné. Na některé kočky působí velmi málo, koťatům je nepříjemná, zhruba na třicet procent koček šanta kočičí nepůsobí vůbec. Proč tomu tak je, není zatím spolehlivě prokázáno.   

Původně se předpokládalo, že šanta kočičí působí jako afrodiziakum, jelikož kočky se v její přítomnosti chovaly jako v říji. Později toto bylo vyvráceno, neboť stejné či podobné účinky byly pozorovány u koček i u kocourů, a dokonce i u kastrátů.  


 

U koček, na které šanta kočičí působí, lze výtažky z této rostliny využít jako tzv. " vychovatele" a nasměrovat je například od míst, kde je broušení drápků nežádoucí, na kočičí škrabadlo. 

Šantu kočičí lze pěstovat úspěšně na zahrádce. Usušená rostlinka se s úspěchem používá do kočičích hraček, které je možné vyrobit doma nebo nakoupit v obchodech s potřebami pro zvířata již hotové hračky a polštářky s obsahem šanty kočičí pod názvem Catnip nebo i spray či olej Catnip. 

Na závěr 

Je pro kočky pojídání šanty kočičí bezpečné nebo může nastat návyk jako na jakoukoliv jinou drogu? Můžete své kočce povolit neomezený kontakt s touto rostlinou, aniž by jí uškodila? Dosud nebyl zaznamenán případ, že by se kočka po použití této rostliny otrávila nebo po odejmutí trpěla abstinenčními příznaky. Kromě toho, že je šanta kočičí přitažlivá pro kočky, je zároveň i léčivou bylinou, příznivě působící na lidské zdraví. 

                                              I.J.

Poznámka: V článku je důsledně uváděn název šanta kočičí, nikoliv jen šanta. Existuje asi 250 druhů této rostliny. Na kočky působí ale právě jen  zde uvedená šanta kočičí. 

Zdroje:www.catsofaustralia.com https://www.cat-world.com.au